V minulém článku jsem se nějak hodně rozepsal o Vajbarovi. Ne, že by to bylo na škodu, je pravda, že na sklepy do Rakvic jezdím hlavně kvůli němu. Škoda by ale byla, kdybych se nezmínil i o dalších zajímavých vinařstvích, které jsem letos v Rakvicích objevil.

Největším objevem pro mě bylo jednoznačně vinařství rodiny Veselých VINOPA. Dostal jsem na ně před nedávnem tip od mistra Karboly. Ten chlap má na víno fakt čuch. Bavili jsem se o nich a říkal, že mají zajímavé pozdní sběry za hodně příjemné ceny. Nějak se mi to ale vykouřilo z hlavy. O to šťastnější jsem byl, když jsem nahlédl do průjezdu na adrese Na Kopcech 644 a tam je objevil.

 Malé rodinné vinařství založené roku 1992, 23ha vinic, deset odrůd vína. Nakoupili moderní technologii na řízené kvašení vína

tanky nařízené kvašení (ilustrační foto)

tanky na řízené kvašení (ilustrační foto)

a investice se jim vyplatila. Všechny nabízené lahve byly v pozdním sběru, dvě dokonce ve výběru z hroznů. Krásná, voňavá, odrůdově typická vína, velice dobře pitelná, za cenu víc než příznivou; skoro se až chce napsat, že na to, jaké to jsou kvalitní flašky, by mohly být klidně i dražší. Ale nenapíšu to, aby kvůli mě nezdražovali. Sakra, já už to napsal.

 Muškát moravský 2013 pozdní sběr, v poslední době se mi buď nějak muškáty vyhýbají, nebo je vinaři pěstují méně a méně. O to raději jsem za tenhle. Výrazně muškátová vůně, nádherná ovocná chuť. Ryzlink rýnský v pozdním sběru 2012 voní po květu lípy, chutná medově se svěží meruňkou. Chardonnay 2012 p.s. mě překvapil z bílých nejvíce. Vůně tropického ovoce, v chuti ananas a hruška. Krásné víno s dlouhou dochutí. Sauvignony mě nezaujaly, šel jsem na červené. Zweigeltrebe p.s. 2011, pěkně naleželá lahvinka, ale klidně ještě pár let v archivu zvládne. Krásná vůně lesního ovoce, příjemná tříslovina, dochuť višňová. Zweigeltrebe dávali koštovat i ve výběru z hroznů, a to ročník 2013. A to je panečku láhev. Výrazná vůně i chuť; višně, borůvky, rybíz.  

 Všechna vína z nabídky byla suchá. Etikety moderní, jednoduché. Vína dobře pitelná. Ve vinotéce je už nabízím, na vybirámevino je budu podrobněji představovat v následujících týdnech.

 Další zastávkou v Rakvicích bylo rodinné vinařství Pavel Binder.

vinařství pavel binder

Vinařství bylo až na konci vesnice, ale za tu procházku to stálo. U Binderů se vinaří už pár desítek let, živit se jen vínem ale začali až v roce 1999. 9ha vinic, 50-60 tisíc litrů vína ročně, menší šarže. Postupem času přešli z klasického pěstování na ekologické a dnes mají řady bio a natur. Kromě vín mají i velmi chutné biomošty. Konečně někdo myslí taky na děti :-)

 Krásné prostředí, lidé posedávali na trávě, v ohradě se pásli koně, vevnitř hrála cimbálovka,

cimbálovka u Binderů

cimbálovka u Binderů

a to vše pár kroků od vinohradů.

Binderovy vinohrady

vinohrady u Binderů, kde teprve raší první lístky

Degustace probíhala zajímavou formou: 14 lahví v cenové kategorii od 100 po 250Kč bylo k ochutnání grátis, dalších pět lahví bylo za poplatek. Nemám jim to za zlé. Dát padesát korun za to, že mám možnost ochutnat lahve v ceně 400Kč, není hřích. Lepší než otevřít pár lahví zadarmo a pro pozdě příchozí by nic nezbylo. Zaměřil jsem se hlavně na řadu bio a natur. Bio v Binderově slovníku znamená, že jsou vína vyráběna z ekologicky ošetřovaných hroznů; vinice se již 7 let obdělávají v naprostém souladu s přírodou. Natur řadu ještě navíc síří úplně minimálně a vína nechávají ležet 18 měsíců v nových sudech na jemných kvasinkách.

sudy na barikování

copak se skrývá uvnitř? 

Rulanda šedá, Pálava, Tramín červený, luxusní. Příjemné bylo i jeho “frizzante” bublinka. Cokoliv z jeho řady natur jsou vína, která mi nepřísluší hodnotit. Jsou to takové bomby, že by se o tom daly psát knihy. Moc musím pochválit pána, který měl na starosti placenou část degustace, velice pěkně jsme si popovídali a pokoštovali.

 Na závěr dne jsem si nechal nalít jejich mistra světa, Sauvignon pozdní sběr 2013, který má velkou zlatou medaili z San Francisco International Wine Competition, což už něco o jeho kvalitě vypovídá. Pak jsem vyrazil pomalým, velmi vláčným krokem směrem domů. Na autobusové zastávce jsem si uvědomil, že jsem přijel autem a začal jsem se shánět po řidiči.

 Rakvice nám letos otevřely 25 sklepů, já stihl jen 3, ale vůbec mě to nemrzí. O důvod víc vrátit se další rok znovu. Pro Vás, kteří jste ještě na otevřených sklepech nebyli, doporučuji vyzkoušet to. Je to nezapomenutelný zážitek, ať už v Rakvicích, nebo kdekoliv jinde.